Zachwycająca jest harmonia z jaką Pan Bóg stworzył ten świat. Sposób w jaki wszystkie rzeczy istniejące wokół nas i w nas są spójne, jak jedna przechodzi w drugą, bądź z jaką łagodnością nawzajem się uzupełniają.
Teraz letnią porą, kiedy mamy okazję bywać częściej na łonie przyrody, przyjrzyjmy się barwom. Barwa, oprócz tego, że jest falą elektromagnetyczną, jest również wrażeniem zmysłowym. Podobnie dźwięk, fala elektroakustyczna, a przemawia do naszych zmysłów. W inny sposób gdy słyszymy nuty muzyki którą lubimy, inaczej, gdy sąsiad wierci wiertarką w mieszkaniu obok.

Na wskutek ogromnej ilości barw dochodzących do nas z półek sklepowych, telewizora, itd. zaciera się w nas umiejętność, którą każdy z nas w sobie posiada, odczytywania wiadomości, którą niosą ze sobą różne kolory i ich odcienie.
Przyjrzyjmy się przyrodzie znajdującej się wokół nas i jej kolorystycznym przemianom w ciągu całego roku. Pierwsza rzecz, którą zauważamy, jest to,że o każdej porze roku mamy wokół siebie inną paletę barw. Barwy te doskonale do siebie pasują, tworząc idealną harmonię, w każdym czasie.
Jednak różnią się między sobą znacznie odcieniami i nasyceniem barw. Harmonia barw istniejąca w każdej z pór roku ma odrębny klimat, swoją wymowę, swoje cechy charakterystyczne, które posiada tylko ta pora roku, miesiąca, czy nawet dnia.
Artyści malarze portretując ludzi zauważyli, że w taki sam sposób jak w naturze, każdemu z nas można przypisać paletę z odpowiednimi dla niego kolorami, które będą podkreślały nasze charakterystyczne cechy i klimat, który wokół siebie tworzymy.
Zacznijmy od wiosny.
Wszystko budzi się do życia. Zanim drzewa staną się zielone, pokazują się żółte zawiązki listków. Zieleń wiosenna pozostaje z odcieniem żółtawym. Wokół nas rozkwitają kaczeńce, krokusy, tulipany, narcyzy. Posiadają barwy wyraziste, ale jednocześnie kruche i delikatne. Cieszą nasze oczy świeżością i proponują, aby zacząć od nowa z nowymi siłami. Taki klimat w nasze otoczenie wprowadzają odpowiednio ubrane osoby, które w kolorach wiosennych wyglądają wśród nas wspaniale.
Latem trawa nabiera już lekko błękitnego odcienia, na łące pojawiają się dzwonki, fiołki, koniczyna, maki, chabry. Zazwyczaj latem słońce tak nam przyświeca, że kolory wydają się lekko pokryte pastelową mgiełką, są stonowane. Bywa też, na przykład w lipcowy poranek po deszczu, barwy są wyraźne, mocne, przejrzyste. Taki nastrój jest wokół posiadacza palety lata. Klasyka w dobrym stylu. Nawiasem mówiąc w naszej szerokości geograficznej, ten typ kolorystyczny występuje najczęściej.
Jesienią wszystkie kolory wydają się być prześwietlone złotym światłem. Liście na drzewach stają się złociste, brunatnieją. Kwiaty nabierają niespotykanej dotąd głębi: pąsowe róże, astry, wrzosy, różnobarwne dalie. Osoby o tym typie kolorystycznym często lubią tzw. kolory ziemi: brązy, zielenie oliwkowe, ciepłe beże. Jesienią stajemy się jakby spokojniejsi i łagodniejsi.
Zimą widzimy świat pełen kontrastów. „Zimy” mają w swej palecie mocne, intensywne barwy z kropelką błękitu zimowego nieba. Mocnymi czystymi czerwieniami, zielenią świerków, czekoladowym brązem, chłodnym popielem gałęzi drzew. Klimat zdecydowany, jasno określony. Zimą często wydaje się nam, że najważniejsza jest wytrwałość. Lubimy z mroźnego powietrza przyjść i przy kominku wypić filiżankę czekolady.
Może już wiesz, jaka pora roku harmonizuje z Tobą?
Proponuję Ci wykonanie swojej palety barw. Odwzoruj na niewielkim kartoniku, lub skrawku materiału, Twoje kolory skóry, włosów i oczu. W dziennym świetle przyjrzyj się swoim tęczówkom, a zobaczysz w nich przynajmniej dwa kolory. Kiedy już masz przynajmniej 4 kartoniki, to wiedz, że w kolorach, które masz „na sobie”, zawsze będziesz wyglądać dobrze, elegancko. Teraz dokładaj do swojej palety po jednym kolorze, w taki sposób, aby pasował do pozostałych, aż znajdziesz te, które tworzą ze sobą idealną harmonię. Powodzenia.